Kaip išsirinktį fotoaparatą

Danulis| 17 Nov 2013| 0 comments | Fotografija

Turbūt esu ne vienintelis fotografas, kurio patarimo žmonės prašo prieš įsgydami fotoaparatą. Dažniausiai gaunu nuorodų su įvairiais fotoaparatais ir vieninteliu klausimu – “Ar tai geras daiktas?”.
Taigi šiuo savo blogo įrašu noriu pasidalinti patirtimi ir padėti pasirinkti jums tinkamiausią fotoaparatą.

Pirmiausia, svarbu žinoti, kad visi šiuolaikiniai fotoaparatai yra geri ir nuostabias fotografijas galima padaryti net su pačiu paprasčiausiu fotoaparatu. Viskas priklauso nuo jūsų poreikių ir įgūdžių.
Todėl renkantis fotoaparatą reikėtų gerai įvertinti šiuos aspektus:
1. Kaina
2. Dydis ir svoris
3. Kokia fototechnikos naudojimo paskirtis
4. Fotoaparato tipas
5. Kiek turite noro ir galimybių mokytis, kaip fotoaparatą valdyti
6. Prekės ženklas ir dizainas

Kaina

Tai dažniausiai yra svarbiausias faktorius, renkatis fototechniką. Todėl neretai sulaukiu klausimo: “ką galėtum pasiūlyti už…1000-2000lt”. Atsakymo į šį klausimą nėra, nes bet kuris fotografas nėra pardavėjas ir gali tik patarti.
Geriausia pradžioje nusistatyti kainos lubas ir laikyti jas galutiniu kriterijumi, kuris padės apsispręsti, ar pirkti konkrečią fototechniką. Iki apsisprendimo užsirašykite visus savo poreikius, iš plačios pasiūlos išsirinkite jūsų išvardintus kriterijus atitinkančią siūlomą techniką, kurios kaina neviršys jūsų nustatytų “lubų”.

Dydis ir svoris


Fotoaparatų yra įvairiausių tipų, formų, paskirčių, todėl prieš įsigyjant techniką pravartu apsispręsti kaip ją naudosite. Ar fotoaparatą naudosite keliaudami, ar planuojate fotografuoti juo studijoje? Ar jūsų pirštai “draugauja” su mažais mygtukais ir ar mėgstate “tikrus” mygtukus, kiek jums svarbus fotoaparato meniu “vartymas”?
Be didesnių išimčių galioja taisyklė – kuo didesnis fotoaparatas, tuo daugiau fiziškų mygtukų jis turi. Dėl to dideli veidrodiniai fotoaparatai yra vertinami profesionalų – jais fotografuojant galima greitai keisti nustatymus. Tačiau jei jūs neesate profesionalus fotografas ir neplanuojate tokiu būti – tiesiog neverta nešiotis papildomo svorio vien dėl to, kad greitai pakeisti aparato nustatymus. Taip pat nepamirškite, kad jei fotoaparatas yra su keičiamais objektyvais, jo svoris ir dydis priklauso ir nuo pačių objektyvų, kurių įvairovė tikrai didelė.

Kokia fototechnikos naudojimo paskirtis

Jei fotografuoti norite visur – kelionėse, lauke, namuose ir t.t. – patarčiau rinktis mažą fotoaparatą, kuris jums nebus papildomas balastas.
Jei norėsite su aparatu maudytis vandenyje – reikėtų rinktis atsparų vandeniui fotoaparatą arba įsigyti priedus, kurie apsaugos jį nuo drėgmės.
Jei norite maksimalios kontrolės ir naudositės visomis aparato funkcijomis – geriausiai tiks veidrodinis fotoaparatas.
Jei jums patinka “išplautas” fonas, tuomet rinkitės fotoaparatą su didesniu jutikliu (dažnai apie tai rašoma prie fotoaparato specifikacijos). Tiesa, jutiklio dydis dažnai įtakoja aparato kainą (didesnis jutiklis – didesnė kaina). Didesni jutikliai padeda išlaikyti geresnę nuotraukų kokybę tamsoje bei lengviau pasiekti “išplauto fono” efektas (tam didelę įtaką turi ir objektyvas).

Fotoaparato tipas

Pagrindiniai (ne visi) fotoaparatų tipai yra šie: skaitmeniniai fotoaparatai su fiksuotu objektyvu (vadiname juos “muilinėmis”), sisteminiai ir veidrodiniai aparatai.
Daugelis žmonių galvoja, kad “muilinės” – tai prastos kokybės aparatai, o štai veidrodiniai fotoaparatai daro ypač geros kokybės nuotraukas… Tiesa, apie sisteminius fotoaparatus daugybė plataus profilio vartotojų nėra nė girdėję. Tačiau stereotipinės nuomonės nėra teisingos. “Muilinių” kaina dažnai priklauso nuo objektyvo kokybės ir jutiklio dydžio, o ir visą esmę sudaro visai ne fotoaparatai, o objektyvai! Taigi, jei jums pakanka “muilinės” – rinkitės ją už didžiausią prieinamą kainą (žinoma, jei norite geriausios kokybės). Jei norite aparato su keičiamais objektyvais, rekomenduoju rinktis sisteminį aparatą. Sisteminiai aparatai yra tie patys veidrodiniai aparatai, tik sumažintame “kūnelyje”. Todėl tokie fotoaparatai yra mažesni ir kompaktiškesni. Dažnai tokie fotoaparatai yra netgi pranašesni už veidrodinius, kadangi technologiškai jie gali būti greitesni (fotografuojant jiems nereikia vartyti veidrodžio). Taip pat naudojant adapterius jiems galima pritaikyti daugelį objektyų. Žinoma, sisteminiai aparatai turi ir savo “ligų”: pvz., yra jautresni dulkėms, todėl dažnai keičiant objektyvus, reikia dažniau valyti jutiklį; dėl mažo “kūnelio” jie dažnai neturi tiek vietos išoriniams valdymo mygtukams išdelioti, todėl kai kuriuos nustatymus tenka keisti naudojantis meniu (esami mygtukai dažnai užprogramuojami svarbiausioms funkcijoms); daug fotoaparatų neturi akutės ir visas kadravimas vyksta per ekraną, todėl ryškioje šviesoje gali būti nepatogu (bet tuo pačiu toks kadravimas patogu, kai norite padaryti kadrą iš labai žemai, ar aukštai, nes daugumos aparatų ekranai lankstosi).
Aš ilgą laiką fotografuodavau veidrodiniais aparatais, bet 2011 metais įsigyjau Sony NEX sisteminį aparatą ir dabar tai yra pagrindinis mano darbo įrankis, kadangi prisitaikiau jį būtent savo poreikiams.

Ar norite mokytis?

Galite turėti ypač brangų fotoaparatą, tačiau jei nemokėsite juo tinkamai naudotis, greičiausiai nesulauksite trokštamo puikaus rezultato. Jei norite patys kontroliuoti nustatymus, privalėsite išmokti tokius terminus kaip: ISO, išlaikymas ir diafragma. Jei mokytis nenorite ar neturite tam laiko – geriau neišlaidaukite ir tiesiog rinkitės paprastesnį fotoaparatą su gera optika. Jei mokytis visgi ryžtatės – verta žinoti, kad rimtesnėje fototechnikoje yra ir daugiau nustatymų galimybių, todėl mokytis teks nemažai.

Prekės ženklas

Ne paslaptis, kad fotoaparato gamintojo prekės ženklas taip pat nemažai lemia jo kainą. Tačiau fototechnikos pasaulyje atskiros kompanijos turi tik jiems būdingų savybių.
Canon – populiariausia technika tarp profesionalų, lengva gauti išsinuomuoti objektyvus. Paprastos technikos kainos nėra labai didelės, bet PRO technika kainuoja labai daug.
Nikon – populiarumu dalinasi laurus su Canon. Daug metų išlaikę ta patį objektyvų tvirtinimą, kas leidžia naudotis labai labai didele objektyvų įvairove. Skirtingai nuo Canon, turi labai aukštos kokybės senų objektyvų, kuriuos galima naudoti beveik ant visų aparatų (kai kuriuose fotoaparatuose gali neveikti automatinis fokusavimas, naujiems sisteminiams reikia perėjimo).
Sony – sparčiai besivejantis Canon ir Nikon. Tai bene inovatyviausia kompanija fototechnikos gamintojų tarpe. Taip pat didžiausias jutiklių gamintojas (jutiklius gamina ir kitoms foto kompanijoms). Fotoaparatai pasižymi dideliu funkcionalumu.
Olympus ir Panasonic/Lumix yra sukūrę sistemą micro 4/3, gali keistis objektyvais tarpusavyje. Nors jutikliai yra mažesni nei kitų gamintojų, fotoaparatai dažnai yra greitesni ir tikslesni nei konkurentai.
Pentax – Pasižymi aukštos kokybės optika, tačiau nuo kitų gamintojų atsilieka pardavimuose.
Samsung – funkcionalūs, greiti ir nebrangūs aparatai, bet kai kurie naudotojai kalba, kad turi šiokių tokių patikimumo problemų, be to sunku rasti perėjimų, norint naudoti kitų kompanijų objektyvus.

Tokia yra mano formulė. Į klausimą “kokį fotoaparatą pirkti” neatsakiau, bet tikiu, kad jums bus kur kas lengviau suprasti savo pačių poreikius.

Leave a Comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *